Cítíš, že na sebe stále tlačíš a nic není dost dobré?

Sebekritika, která nikdy nekončí, ti krade energii, radost i odhodlání. Možná jsi na sebe tvrdší, než si uvědomuješ – a teď je čas to změnit.

JE ČAS TO ZMĚNIT! 

Nauč se zastavit vnitřní kritiku a začni se cítit dost.

Laskavé otužování krok za krokem pro teplomilce

Trénujete na ledovou míli? Od dětství se chodíte koupat do přírody i v zimě? Studená sprcha je váš kámoš? Tak to tu neztrácejte čas.

Milujete horkou vanu a studené vody se straníte, jako upír česneku? Nosíte v zimě pět vrstev oblečení a bez šály a rukavic se od října neobejdete?

Tak to bych tu pro vás něco měla. Tedy, pokud ve vás hlodá žížalka ve tvaru malého rampouchu, že na tom otužování možná něco je.

Před rokem a půl jsem se děsila studené vody tak, že jsem uskakovala před každou kapkou, která měla méně, než teplý čaj. Zimu jsem trpěla jen díky tomu, že po ní přichází jaro.

Teď zimu miluju, protože mi přináší jedinečnou možnost kontaktu se svým tělem

Díky tomu, že jsem se zimy přestala bát a udělala jsem si z ní vroucího přítele, jak říká Iceman Wim Hof, jsem získala tyto benefity:

  • Lepší imunitu – dřív mě škrábalo v krku každý měsíc. Teď chodím i v mrazech venku v letních šatech a tělo je v lepší formě, než kdy jindy.
  • Radostnější lymfu – i když mám pěkně propečená stehýnka, tak celulitida se někam odstěhovala. Divím se a kvituji s vděčností.
  • Nadšené cévy – studená voda vezme všech 100 tisíc kilometrů cév do posilovny a následně mi dá růžovou barvou kůže najevo, že si daly řádně do těla.
  • Hladší a pružnější pleť – no fakt! I obličej si rád zacvičí, když ho oplachuju studenou, a odvděčuje se mi mladistvějším vzhledem. Aspoň kamarádi to tak vidí…
  • Nárůst energie – to se nedá popsat. Ten pocit, když vylezete ze studené sprchy, nebo ledové řeky, je prostě nevysvětlitelný. Ta živost, bdělost, přítomnost…
  • Vyrovnanou a radostnou mysl – otužování je totiž meditace. Meditace, která nás vede do prožívání těla a nenechá nás unikat do budoucnosti, ani minulosti. Je to intenzivní prožitek Tady a Teď, který nám dává odpočinout od starostí a přináší nadhled, rozvahu a radost.
  • Schopnost prodýchat stres – pravidelné vystavování se nekomfortu totiž přináší fantastický benefit! Člověk se adaptuje na stres a naučí se v něm zklidnit. Mně se tato schopnost překlápí i do mateřství a získávám reaktivní čas na pár hlubokých nádechů, než zareaguju.
  • Vděčnost k tělu – a také okouzlení k jeho schopnostem, adaptabilitě, jeho důvěře ve mě, že se o něj postarám. Někdy mě dojímá až k slzám. Je to tak nádherný vozíček, jaký jsme dostali…

Líbí? Tak si pojďme povědět, jak do takového pěkného návyku vkročit

Nejdřív je fajn si uvědomit, že na otužování máme celý zbytek našeho života a není třeba ho „urvat“ za jeden den/týden/jednu zimu. Mnohem lepší a z dlouhodobého hlediska efektivnější je dělat malé a konzistentní krůčky.

Na workshopech říkám: Otužujte se v takové míře, abyste to vydrželi praktikovat dalších 60 let.

Na začátek je dobré si uvědomit, proč to chcete dělat. Proč? Opravdu si na tu otázku odpovězte, protože jen pokud budete mít dostatečně hodnotnou motivaci, která vás vytlačí z vyhřátého obýváku do studené sprchy, tak máte šanci vytvořit si nový návyk.

Proč se chcete otužovat? Je tento důvod silnější, než je váš strach z nekomfortu?

Dobře, předpokládám, že vaše motivace je dostatečná, když pokračujete ve čtení. Jestli se vám teď trošku svírá břicho strachem, tak to vůbec nevadí. Já jsem dřív byla zimou paralyzovaná a koukněte, jak si teď v té dvoustupňové vodě lebedím.

Naše podvědomí je často napěchované strachy a poděděnými názory na zimu

Stačí si vzpomenout, co nám říkaly maminky a babičky o oblékání. Možná jste také zaslechli věty v tomto duchu: zapni si tu mikinu, vem si bundu, nasaď si tu čepici, obuj si bačkůrky, nastydneš, budeš mít zánět vaječníků, vem si pořádnou šálu, když tě ofoukne, tak je to v prčicích, kde máš ponožky?, musíš se pořádně oblíkat, nesmí ti být zima od nohou, jak to, že máš studené ruce?

Teď tyto všechny a jim podobné věty přeškrtávám červeným křížkem, balím do krabice, a předávám popelářům.

Abyste u otužování vydrželi, je potřeba získat novou zkušenost. Provést tělo bezpečně chladem a získat jeho důvěru. Ne informace, ale prožitky vytvářejí novou realitu.

Na to je ideální studená sprcha. Máte ji doma a jste v bezpečném a známém prostředí. Pojďme se podívat na to, jak můžete s domácím otužováním prakticky začít.

1. Příprava záměru

Předtím, než se necháte potěšit ledovou sprchou, si stanovte jasný záměr. Zopakujte si, proč do toho jdete, a představte si, že to bude příjemný a posilující zážitek. Vytvořte si jasnou vizi toho, jak si to budete užívat. Usmíváte se, tělo se raduje, a když sprchu končíte, máte skvělý pocit na těle i na duchu.

Tato mentální příprava vám usnadní nejen samotné otužování, ale i následné prohřátí. Nepodceňovat!

2. První krok

Klidně začněte teplou sprchou a pak postupně, nebo rovnou (Záleží na vašem temperamentu. Někdo to rád rychle a hned :) ) přetočte kohoutek na studenou.

Doporučuju začít od nohou a postupovat vzhůru ke klíčním kostem. Já si ráda sprchuju i obličej a záda.

Dýchejte uvolněně.

Možná přijde trošku šok a dech začne být trhaný. Poradíte si s ním tak, že se budete soustředit na dlouhý výdech.

To se nestane samo.

Vy máte kontrolu nad svým dechem a můžete tělo provést stresem ze studené vody v laskavosti právě tím, že se vědome zklidníte, a dáte tělu dlouhým a uvolněným výdechem najevo, že je v bezpečí.

Klidně si můžete i zakřičet. Velmi dobře pomáhá ÓMování či dlouhé bručení.

S pravidelnou praxí se bude chvíle lapání po dechu zkracovat a za pár týdnů vám budou stačit dva hluboké výdechy, a pak už si budete chladnou sprchu užívat. Opravdu. Slibuju!

Na začátek se stačí sprchovat studenou vodou cca 10-15 sekund. Nemusíte přece trhat rekordy. Jde nám o to, abyste ze sprchy vylezli s dobrým pocitem a s úsměvem. Jen tak budete mít příště dost motivace na to, abyste pod studenou vodu vlezli znovu.

Hlavu pro začátek nechte suchou. Její otužování je už pro pokročilé a může způsobit její motání a nepříjemný svíravý pocit. Časem se k ní také dopracujete.

Nejbáječnější rada, kterou jsem dostala na workshopu Wim Hof metody, byla,  že je třeba se ve studené vodě co nejvíc U V O L N I T.

Přirozená reakce těla v kontaktu se zimou je se stáhnout a zavřít. Trik je v tom, že když se uvolníme, přestane nás studená voda bolet.

Uvolnění je klíčové. Spusťte ramena, uvolněte čelisti a celý obličej. Pracujte s dechem a usmějte se! 

Zní to bláznivě?

Až tento přístup sami zakusíte, zjistíte, že se dá ve studené vodě tak uvolnit, že tělem začnou probíhat vlny radosti a slasti. Najednou se nám do krve místo adrenalinu vyplaví endorfin, čímž získáme vnitřní motivaci s otužováním pokračovat.

Studená sprcha se tak stane radostnou meditací.

3. Zakončení otužování

Odolejte chuti se hned obléct do teplého! Dejte svému tělu šanci, aby se zahřálo samo. Můžete se osušit a lehce si ještě nahatí zacvičit.

Ve Wim Hof metodě se doporučuje pozice jezdce, takzvaný horse stance, při které máte rozkročené nohy, stehna zabírají, a děláte pomalé a plynulé pohyby rukama ze strany na stranu. Vypadá to jako tai-chi. Můžete tento pohyb omrknout v krásném inspirativním videu z Islandu.  Uvidíte ho v třinácté sekundě.

I po ukončení otužování udržte koncentraci v těle a i nadále vědomě a klidně dýchejte. Pomůže vám to se rychleji zahřát.

Když budete cítit, že už se tělo zevnitř prohřívá, je čas se obléci. Nepřehánějte to s vrstvami oblečení. Jak tělo vsytavíte vnějšímu zdroji tepla, přestane se samo snažit, a bude se o to víc klepat. Jestli je vám stále chladno, raději si ještě chvilku zacvičte.

Pokud vám i za půl hodiny bude stále zima, tak jste pobyt ve studené vodě pravděpodobně přehnali, a stojí za to příště ubrat čas expozice, či zvýšit teplotu vody. Mistrovství otužování totiž není v tom, vydržet dlouho ve studené vodě, ale umět se zahřát zevnitř.

To je dovednost, která se buduje postupně, a schopnost těla vytvářet teplo roste přímo úměrně s tím, jak si pravidelným otužováním znovu aktivujeme hnědý tuk.

Odborně se o něm dočtete tady.

Laicky shrnuto to je druh tuku, který přeměňuje energii rovnou na teplo. Hromadí se v oblasti klíčních kostí a vzadu, v okolí trapézu. Proto je dobré speciálně těmto místům dopřát kontakt se studenou vodou. (Navíc požírá bílý tuk. Hurá!)

4. A co dál? Jak si vytvořit návyk?

Stejně tak, jako nás jedna návštěva posilovny za rok nevytrhne a nebude mít na naši fyzičku žádný vliv, tak ani jednorázové otužování nebude mít valný dopad na naše tělo a mysl.

Je potřeba z otužování udělat návyk. Ještě si stále pamatujete, proč vás otužování zlákalo?

Neptejte se mě, jak často a na jak dlouho máte do studené sprchy chodit. Neznám vaše tělo, nicméně se vsadím, že když vaše motivace se otužovat bude opravdická, bude vás tělo časem poňoukat, aby svou dávku oživovacího rituálu ve sprše dostalo několikrát týdně, ne-li denně.

Podle pocitu po sprše poznáte, jestli příště můžete zůstat déle, nebo je bezpečnější raději trochu couvnout. Dobrý pocit a úsměv je náš průvodce za dlouhodobým a zdravým návykem. Vím, opakuju se, ale je to důležité!

Máte rádi čísla a mapy?

Pokud na vás platí troška vnější motivace a vyhovuje vám si o svém vývoji vést záznamy, vytvořila jsem pro vás ve spolupráci s grafičkou a ilustrátorkou Evou Rybníčkovou (jo, to je ta, co mi tak půvabně ilustrovala Dívku s havraními křídly) jednoduchý otužovací plánek.

Můžete si do něj zakreslovat své pokroky a mít tak přehled o tom, jestli jste náhodou vaše rozhodnutí vytvořit nový návyk nestrčili do zadního šuplíku v hlavě a nepadlo v zapomění.

Vůbec nevadí, když některé kapičky zůstanou bílé. Jen se postarejte, aby se nehromadily moc vedle sebe. Pak totiž začínáte de facto na novo.

Pro soutěživé typy dodávám, že nejde o závod. Je jedno, jak rychle se dostanete k fialové. Důležité je jít po malých krůčcích, aby se tělo stíhalo adaptovat, a mohlo vám důvěřovat. 

Kliknutím na obrázek se vám otužovací deník otevře ve formátu .pdf, který si snadno vytisknete

Tak co, už odhazujete oblečení, a jdete směrem ke sprše?

Vězte, že tak pro své tělo uděláte mnoho dobra. Krom všech zdravotních benefitů, které pozvolné a laskavé otužování přináší, si zažijete, že je v pořádku opouštět komfort dnešního světa.

Jak říká Wim: „Největší zabiják na světě je pohodlný životní styl.“

Než se rozloučíme, pamatujte, že vaše tělo je jedinečné a jen vy víte, co potřebuje, a v jakém množství. Ono s vámi mluví. Neustále. Naslouchejte mu. Věřte mu víc, než nějakému článku na internetu.

Kompas máte v sobě…

Text, který jste teď přečetli, je moje individuální zkušenost a subjektivní názor. To, jak s těmito informacemi naložíte, je čistě na vaší osobní zodpovědnosti. Sem patří ta otřepaná věta. Už si jí myslíte, nebo ji mám radši napsat? Napsat, jo? Dobře.

Pokud máte jakékoliv pochybnosti ohledně svého zdravotního stavu a vhodnosti otužování právě pro vás, poraďte se se svým lékařem.

Přeju vám hodně radosti na cestě za zdravým, bdělým a vědomě obydleným tělem, které se na vás může spolehnout, a vy se můžete spolehnout na něj. Je to vztah, který máme na celý život, a stojí za to do něj investovat.
Laskavost a dlouhodobé úsilí se vyplácí!

P.S. Pokud vás z Wim Hofovy metody zaujalo i dýchání, klikněte SEM>>>. Čeká vás tam podrobný postup i s dvěmi videi, kde vás dechovým cvičením přímo provedu.

 

 

 

Tereza Kramerova
Dostala jsem do vínku dar vhledu do lidské mysli i do jasu dětské duše. Učím lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí. Pomáhám také těhotným ženám nalézt důvěru v sebe, své tělo, dítě i vnitřní hlas. Podporuji rodiče, aby porozuměli svým dětem a žilo se jim spolu dobře. Má práce je mým posláním a mé poslání je mojí vášní. Můj příběh si přečtěte ZDE>>. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás ZDARMA eBooky: LÉKÁRNIČKA V HLAVĚ a BAREVNÝ DECH pro hladký porod. Pokud rádi aktivujete svoje nitro, stáhněte si některou z mých MEDITACÍ. EBook MYSTICKÝ POROD je k prohlédnutí ZDE>>. Pokud se chcete skamarádit se svým tělem, mohl by vás zajímat transformační online kurz MILUJI SVÉ TĚLO. A konečně pro ty, kteří rádi probouzejí svůj skrytý potenciál, mám jedinečnou techniku OBJEV SVÁ KŘÍDLA. Za objevný považuji i svůj PětiKlíč, který probouzí samoléčebný potenciál našeho těla. Hmotným ztělesněním mé lásky k práci s myslí je kniha s napínavým příběhem DÍVKA S HAVRANÍMI KŘÍDLY. Pro vědomé rodiče tu taky něco mám! Račte kouknout na KOMPAS PRO RODIČE.
Komentáře