Cítíš, že ve svém životě potřebuješ změnu?

Ponoříme se do hlubin a znovu nalezneme své sebevědomí.

Zvu Vás do 8týdenního transformačního kurzu naposledy s mojí podporou.

Co potřebujete znát o dechovém cvičení dle Wima Hofa + 2 videa s dýcháním

Co kdybych vám řekla, že existuje hack, díky kterému si za 20 minut restartujete tělo, snížíte aktivitu receptorů bolesti, aniž byste se hýbali, protáhnete svůj kardiovaskulární systém intervalovým tréninkem, změníte pH svého tkáňového moku a pomůžete tělu zpracovat záněty?

Jako bonus můžete zažít stavy změněného vědomí, kdy se všední starosti rozplynou jak hejno vran po výstřelu z brokovnice a vy se vykoupete v jiskřivém Tady a Teď.

Prima, že jste důvtipní, protože vás nepřekvapuje, že mluvím o dechovém cvičení dle Wim Hofovy metody. Když jsem byla na expedici s Wimem ve Španělsku, zažila jsem při dechovém cvičení takové stavy a vize, že jsem se rozhodla, že tohle chci učit.

Tak se i stalo. Jsem certifikovanou instruktorkou Wim Hofovy metody. Měla jsem tu čest učit se, krom instruktorské akademie, i od Emmy Estrely Corrie, která je ve Wimově nejužším týmu nejzkušenějších instruktorů a absolvovala s ním jako hlavní instruktorka jak polské, tak španělské expedice.

Za rok a půl našich společných workshopů jsme provedly touto krásnou metodou přes 500 lidí a vyslechly nepočítaně příběhů, kdy praxe WHM lidem doslova změnila život. Ať už na úrovni fyzické, tak duševní. Je to klenot!

Dech je totiž přímý šinkanzen k naší duši i k podvědomí

Jestli chcete, tak za chvíli provedu dechovým cvičením i vás! Ráda. Jen se potřebujeme prokousat pár informacemi, ať víme, na čem si stojíme a zač je toho dech.

Wim Hofova metoda se skládá ze tří pilířů, které se vzájemně doplňují a podporují

  • 1
    Postupné otužování
    O tom, jak začít, jsem psala TADY>>>.
  • 2
    Nastavení mysli
    O tom je celý můj blog, takže to rozebírat nebudu.
  • 3
    Dechové cvičení
    Tomu se právě teď podíváme na plicní sklípek!

Než vám prozradím, jak se toto dechové cvičení dělá, tak si povíme, kdo by ho rozhodně dělat neměl a jaká jsou bezpečnostní pravidla.

Kdo by toto dýchání praktikovat neměl?

Vzhledem k tomu, že se při dechovém cvičení dle WHM uvolňuje adrenalin a kortizol, nedoporučuje se dětem, epileptikům, lidem po infarktu, se závažným onemocněním srdce, lidem s vysokým krevním tlakem a také se nedoporučuje praktikovat po mozkové příhodě.

Těhotenství je také kontraindikací, protože v dlouhých zádržích jde saturace kyslíku do velmi nízkých čísel, takže miminko by se mohlo dostat do stresu.

Bezpečnostní zásady, které chcete v zájmu vlastního života znát

Při dechovém cvičení dle Wim Hofovy metody se dynamicky mění poměr oxidu uhličitého (jo, to je ten plyn, co vydechujeme) a kyslíku v krvi. A to dost drasticky. V grafech to vypadá jako horská dráha a vědecké vysvětlení fyziologických dějů je při tomto druhu praxe přímo fascinující. Ne, nechci se tomu teď věnovat. Když si zagooglíte, počtete si ve vědeckých studiích, co hrdlo ráčí. Tedy pokud ovládáte angličtinu.

Takže zpátky k tomu, co jsem chtěla říct. V jistých fázích dechového cvičení se dostáváme do deficitu kyslíku a de facto simulujeme pobyt ve vysokých nadmořských výškách.

Ano, může se u toho motat hlava, a ano, je možné u toho i omdlít, což se zaprvé děje jen mimořádně a zadruhé to není problém, když bezpečně ležíme na zemi. Stoupající CO2 se postará o to, abychom se zase nadechli, a probere nás z drobného „mikrospánku“. Jo a zatřetí se nám to nestane, protože nebudeme dýchat na sílu.

Základní poučka totiž zní – „don’t push it“, tedy nikam to netlač. Více a silněji neznamená lépe a hlouběji. Spíš naopak. S uvolněním a jemností dál dojdeme.

Obyčejným selským rozumem dojdeme k tomu, že se toto dýchání NIKDY nedělá:

  • Ve VODĚ. Pár týpků už za tento experiment zaplatilo životem. Když totiž dojde k výpadku vědomí pod vodní hladinou, tělo automaticky nadechne vodu do celých plic, a to už se těžko rozdýchává. Takže ani ve VANĚ!
  • Při ŘÍZENÍ či jakékoliv jiné aktivitě, která vyžaduje bdělost a pozornost. Ne, nepraktikujeme ho ani při řezání motorovou pilou, ani při manévrování s helikoptérou. Důvod už asi chápete, že?

Jak tedy ANO?

  • Ideálně vleže, protože se můžete úplně uvolnit a nemusíte se bát, pokud se vám trošku zamotá hlava. V průběhu dýchání dochází kvůli změně koncentrace O2 v krvi k takzvané vazokonstrikci, což znamená, že se zavřou cévy v končetinách a může vám začít být zima na ruce a nohy. Proto je fajn mít po ruce i deku, abyste se mohli v případě potřeby přikrýt a bylo vám stále příjemně.
  • Pokud z nějakého důvodu potřebujete sedět, ujistěte se, že kolem nejsou žádné ostré hrany a nemáte si o co ublížit, kdyby vás přeprala gravitace. Leh je prostě ideál!
  • Pamatujte, že v průběhu celého dechového cvičení nad ním máte kontrolu. Kdyby se vám cokoliv nezdálo, vraťte se k běžnému dechovému vzorci a cvičení přerušte.
  • Pokud máte jakékoliv nejasnosti ohledně vašeho zdravotního stavu a tohoto dechového cvičení, tak víte co. Obraťte se na svého lékaře a prokonzultujte to s ním. Jako fakt!
  • Jo a abych nezapomněla, tak dýchat brzy po jídle není nejlepší nápad, pokud se nechcete znovu setkat s obsahem svého talíře. Doporučuji tedy dýchat s prázdným žaludkem.
  • Večer, nebo ráno? Toť otázka. Obojí má něco do sebe a obojí má své příznivce. Otestujte sami a uvidíte, jestli se přikloníte ke sluníčku, nebo k měsíčku.

Jak se toto dechové cvičení provádí prakticky?

Základní protokol zní:

  • 30–40 bráničních dechů, kterými naplníme celý trup. Nejprve břicho, pak hrudník a nakonec nadýchneme i do krku a pusy.
  • Nádech je aktivní, zatímco výdech pasivní. Tohle je zásadní pochopit. Nevydechujeme do prázdna a nevytlačujeme vzduch z těla silou. Vydechneme něžně, tedy upustíme z plic jen tolik, kolik se samo vydechne, když povolíme dýchací svaly. Je to takové dechové upšouknutí. :)
  • Ideálně nadechujeme nosem, i když Wim s oblibou říká, že je jedno, jakou dírou vzduch do těla dostaneme. Nos je výhodnější z mnoha důvodů. Některé popisuji v tomto článku>>>. Pokud to nosem nejde, tak budete holt dýchat pusou. Můžete si s tím i hrát a otestovat si, jak se budou lišit vaše prožitky, když budete používat různé otvory.
  • Vydechovat můžete pusou, nosem nebo obojím. Na tom už moc nesejde. Jen pamatujte, že výdech je něžný. To jsem vám sice už říkala, ale ráda to zopakuji. Je to důležité.
  • Vaším úkolem je uvolnit se. Relaxované tělo využívá kyslík efektivněji. Můžete si pravidelně kontrolovat, zda máte povolená ramena, čelisti a čelo. Žádné mračení! Uvolněte se jako miminko. Krom v rytmu dechu vlnícího se trupu je celé tělo vypnuté.

Následuje:

  • Po posledním něžném výdechu následuje ZÁDRŽ. To znamená, že nedýcháte. V těle dochází k postupnému nárůstu CO2 a spotřebovávání kyslíku. Ideální je se úplně uvolnit a pozorovat šrumec, bzučení a proudy v těle. Vzhledem k předchozí dynamické části, ve které se velmi snížila úroveň CO2, která tělu říká, aby se nadechlo, v této zádrži můžete vydržet nebývale dlouho. Začátečníci nemají problém nedýchat minutu, minutu a půl a v dalších kolech ještě déle. U pokročilých praktikantů, zpěváků a sportovců není neobvyklé, když mají zádrž i tři minuty a déle. 
  • Je to hodně času na to zůstat v přítomnosti a neopouštět tělo. Vnímejte ho, pozorujte a vypněte mysl. Až bude třeba se nadechnout, tak to poznáte. Poznámka pod čarou pro soutěživé typy: Je jedno, jak dlouhou máte zádrž. Nemusíte si ji měřit. Důležité je, jak se po dýchání cítíte! Mnohem přínosnější je odevzdat se procesu a jen tak být než řešit stopky. 

A nakonec:

  • Tělo dává znamení, že se potřebuje nadechnout, a vy uděláte hluboký nádech a na 10–15 vteřin si ho podržíte. To znamená, že uděláte krátkou zádrž s plnými plicemi. Volitelně můžete lehce stáhnout svaly dna pánevního a břicho, aby se zvýšil tlak do mozku. Zase s mírou. Nechceme si prasknout žilku v obličeji, že ano. Něžně a s citem, pamatujete?
  • Vydechnete a první kolo je za náma!

Běžně se taková kola dělají 3–4, ale není to dogma. Někdy vám budou stačit dvě, jindy si jich dáte šest. Feeling is understanding neboli cítění je pochopení.

Co můžete při tomto dechovém cvičení zažívat?

Podle mě je toto dechové cvičení velmi efektivní zkratkou, jak se dostat k sobě. K duši. Těžko se to vysvětluje, protože tohle je třeba prožít. Viděla jsem tolik uslzených lidí po dechovém cvičení, že vím, že se to neděje jen mně. Za 20 let meditační praxe jsem nepotkala jinou takhle rychlou a efektivní metodu sebeuvědomění, jako je právě toto dechové cvičení.

Na biochemické úrovni jde o to, že se tímto způsobem dostáváme k možnosti, jak si nechat do těla přirozeně vylít endokanabinoidy, tedy substance tělu vlastní, které jsou spojované s euforickými stavy. Také dokáží snižovat bolest a mírnit záněty v těle.

Heslo, které nosí někteří instruktoři WHM na tričkách – „Get high on your own supply“, tedy sjeď se z vlastních zdrojů, najednou začíná dávat smysl.

Prožitky můžou být tělesné, jako třeba mravenčení v končetinách, motání hlavy, svírání dlaní, pocit tíhy na některých částech těla, brnění.

Můžete také zažít duchovní zážitky, jako jsou různé vize, vidět barvy, světla atd. Vše je v pořádku a vše je dovolené.

Někdy tyto prožitky přinesou i silné emoce či vzpomínky. To nejlepší, co s nimi můžete udělat, je PŘIJMOUT je a nechat projít. Dovolte si je. Je to očistný proces, po kterém se vám velmi uleví.

Někdy budete vědět, k čemu patří, jindy se můžou ukázat, aniž byste rozklíčovali, odkud pramení. Není třeba to chápat!

S přibývající dlouhodobější praxí tyto prožitky ustupují. Tělo si takzvaně zvykne, ale to neznamená, že by toto dechové cvičení nefungovalo. Stále má mnoho benefitů. Jen si u něj už tolik nezalítáme. 

Než si povíme, jak často praktikovat, jdeme si rovnou zadýchat?

Mám pro vás hned dvě videa, ve kterých vás provedu touto technikou krok za krokem.

VIDEO #1

První video je dynamičtější a užijete si celá čtyři kola. Je to záznam živého vysílání z mého instagramového účtu vedomy_zivot. Tam se vůbec dějou skvělé věci. Doporučuju sledovat. ;)

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

VIDEO #2

Ve druhém videu jsem se zaměřila víc na jemnost. Kola jsou jen tři, zato si po dýchání užijete hladící meditaci s muzikoterapeutickými prvky.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Konečně se dostáváme k zásadní otázce, jak často se má toto dechové cvičení provádět

Upřímně? Není na to žádný jízdní řád. Wim velmi často zmiňuje, že je třeba poslouchat tělo a zařídit se podle toho, co právě potřebuje.

V období stresu a krize se může hodit dýchat denně, protože je to skvělý RESTART na všech úrovních. Krom jiného to umí vypnout zacyklenou mysl a vyladit náš nervový systém. A to se hodí!

Už jsem zmiňovala imunitu, která se tímto dechovým cvičením restartuje? Tedy vypne-zapne, čímž se dostává do balancu, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří trpí autoimunitními chorobami. I pro alergiky. Pšíík. 

V jiném období zjistíte, že vám stačí praktikovat jednou týdně.

Ovšem jak si to nastavit? Mám pro vás návrh…

VÝZVA

Pokud s WHM dýcháním začínáte, co si dát jeden lunární měsíc, tedy čtyři týdny, na průzkum, co toto dechové cvičení umí a jak na vás působí?

Pojďte dýchat denně a zapisujte si, jaké jste měli prožitky, co se vám ukázalo a jak každá seance ovlivnila vaši náladu a třeba i sportovní výkon. Abych vás motivovala, nachystala jsem pro vás záznamové archy, kam si můžete přehledně dělat poznámky.

TADY si stáhněte první část a TADY druhou.

Po 28 dnech si můžete udělat bilanci a podívat se zpět na to, co vám toto cvičení dalo a jak se proměnilo vaše prožívání každodenního života.

Pokud máte nějakou fyzickou obtíž, nezapomeňte si také zapisovat, jak se v průběhu tohoto experimentu chová.

No a pak si najdete vlastní rutinu! Nástroj budete mít hezky osahaný, takže budete mnohem lépe vnímat, jaká je správná míra právě pro vaše jedinečné tělo v konkrétním čase.

Ženy, na slovíčko prosím

Všechny odborné studie týkající se Wim Hofovy metody byly prozatím dělané jen na mužích. Ze zpětných vazeb klientek vím, že některým ženám WHM navrátilo i po měsících „sucha“ menstruaci. Jiné se zbavily křečí a normalizovala se jim. Dalším přišla po dýchání předčasně. Některým, jako třeba i mně, po každodenním praktikování WHM dýchání velmi zesílila.

Laicky a naprosto nepodloženě jsem přesvědčená, že tato praxe značně ovlivňuje náš hormonální systém. No tak jasně, když se při ní vyplavují hormony…

V tomto světle nedokážu s čistým svědomím doporučit, abychom my ženy praktikovaly toto dechové cvičení denně. U mě osobně to nebylo ku prospěchu. Na mé hormony to bylo moc … silné? Intenzivní? Nevím…

Každopádně vás poňoukám, abyste se pozorovaly a vnímaly svůj cyklus. Pokud půjdete do měsíční výzvy zmiňované výše, zapisujte si i, v jaké jste fázi cyklu a co to s vámi dělá.

Nevypadá to, že bychom v dohledné době dostaly rozhřešení od odborné studie, tak jsme odkázané (díky Bohu) na moudrost našich těl a pozorování.

Já osobně jsem s touto praxí nejvíc v souladu v dynamické a předmenstruační fázi. Tedy v týdnech, kdy jsem naladěná víc na jangovou vlnu. 

Při ovulaci a menstruaci se mi dýchat nechce. To jsem raději měkká a rozplizlá.

Vy to můžete mít zase úplně jinak. Až to najdete, tak mi napište, co jste vypozorovaly! Můžeme se učit jedna od druhé.

Ádios dýchandos!

Co prozkoumat dál?
Oficiální stránky Wim Hof Method jsou TADY>>>.
Mobilní aplikaci WHM si stáhnete ZDE>>>.
TADY>>> se můžete zdarma zapsat do minikurzu Wim Hofovy metody v angličtině.

Zdroje:
https://www.wimhofmethod.com/blog/ongoing-research
https://www.wimhofmethod.com/ebook-wim-hof-method-explained

Kredit:
Půvabné ilustrace pocházejí z pera mé oblíbené Evy Rybníčkové z PEPeTA, která ilustrovala i moji knihu Dívka s havraními křídly.

Tereza Kramerova
Dostala jsem do vínku dar vhledu do lidské mysli i do jasu dětské duše. Učím lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí. Pomáhám také těhotným ženám nalézt důvěru v sebe, své tělo, dítě i vnitřní hlas. Podporuji rodiče, aby porozuměli svým dětem a žilo se jim spolu dobře. Má práce je mým posláním a mé poslání je mojí vášní. Můj příběh si přečtěte ZDE>>. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás ZDARMA eBooky: LÉKÁRNIČKA V HLAVĚ a BAREVNÝ DECH pro hladký porod. Pokud rádi aktivujete svoje nitro, stáhněte si některou z mých MEDITACÍ. EBook MYSTICKÝ POROD je k prohlédnutí ZDE>>. Pokud se chcete skamarádit se svým tělem, mohl by vás zajímat transformační online kurz MILUJI SVÉ TĚLO. A konečně pro ty, kteří rádi probouzejí svůj skrytý potenciál, mám jedinečnou techniku OBJEV SVÁ KŘÍDLA. Za objevný považuji i svůj PětiKlíč, který probouzí samoléčebný potenciál našeho těla. Hmotným ztělesněním mé lásky k práci s myslí je kniha s napínavým příběhem DÍVKA S HAVRANÍMI KŘÍDLY. Pro vědomé rodiče tu taky něco mám! Račte kouknout na KOMPAS PRO RODIČE.
Komentáře