Cítíš, že ve svém životě potřebuješ změnu?

Ponoříme se do hlubin a znovu nalezneme své sebevědomí.

Zvu Vás do 8týdenního transformačního kurzu naposledy s mojí podporou.

Tři důvody, proč váš mozek potřebuje hudbu

Podle vykopávek se hudbě věnovali naši předci již před několika desítkami tisíc let. Svědčí o tom nejen kostěná píšťalka, na níž preludovali naši prapředci před 43 000 lety.

Věděli jste, že hudba je fenomenální terapií pro všechny slupky naší bytosti? Hraje roli při vývoji mozku, ovlivňuje naši náladu a dokonce i zdraví.

Na mnoho našich obtíží, spojených s dnešní rychlo-dobou, by mohla být předepisována jako lék. Ona totiž:

1. Ovlivňuje chemické procesy v mozku

Na základě snímání mozkové aktivity vědci přišli na to, že poslech hudby aktivuje celý mozek! Neexistuje žádná část mozku, která by nebyla při poslechu zapojená.

Při poslechu libé hudby se začně v našem mozku uvolňovat dopamin, což je neuropřenašeč, který je zodpovědný například za zamilovanost. Způsobuje nám husí kůži a mrazení v zádech, když jsme svědky něčeho krásného, nebo slyšíme harmonii, která se nás dotkne na srdci. Díky němu pomáhá hudba lidem s Parkinsonovou chorobou, při které jsou poškozovány právě dopaminové dráhy.

Dopamin má také spojitost s centrem odměn, takže poslech oblíbené písničky může ve stresu zafungovat na zklidnění stejně dobře, jako čokoládová bomboniera (nebo jídlo, drogy a sex! WOW!).

Naopak, při poslechu hudby, která nám neladí, začne naše tělo vyplavovat stresový hormon kortizol. Vnímáme to jako podrážděnost a nedokážeme se v takovém prostředí soustředit. Když je to možné, tak z dosahu takových tónů prcháme. (Ano, hudba se dá využít i k mučení.)

Správně volená hudba dokáže vyrovnávat tlak a měnit srdeční aktivitu. Proto podáváme při sportu lepší výkon, když se motivujeme dobře namíchaným playlistem. V roce 2012 vyšla studie, podle které měli cyklisti poslouchající při tréninku písničky o 7 % menší spotřebu kyslíku, než ti, kteří jeli v tichu.

2. Hýbe našimi emocemi

Představte si, že vám ukážu fotografii neutrálně se tvářícího člověka. Bylo vyzkoumáno, že pokud jste předtím slyšeli smutnou píseň, budete mít tendenci jeho výraz vyhodnocovat jako smutný. Naopak, jestli jste předtím poslouchali něco veselého, budete ho vidět optimisticky.

Takže výběr hudby ovlivňuje to, jak vnímáme svět! Hustý!

Hudba je propojená s našimi vzpomínkami a dokáže nám je připomenout i po mnoha letech. Určitě se vám stalo, že jste zaslechli písničku, kterou máte spojenou z nějakým silným momentem vašeho života, třeba s první pusou, nebo porodem dítěte, a vybavily se vám znovu ty původní pocity.

Proto je pro lidi s demencí a Alzheimerovou nemocí poslech hudby a zpěv součást terapie vyvolávájící emocionální odezvu.

Dalo by se říct, že hudba z nás dělá soucitnější lidi. Probouzí totiž prefrontální kortex, který je spojený se schopností altruizmu, tedy dovedností upozadit své potřeby ve prospěch druhých.

A nejen to! Poslech hudby zasahuje i náš limbický systém, který je zodpovědný za schopnost učení, udržuje naši pamět a je domovem pro naše emoce.

Hudba je univerzální lidskou dovedností, která umí měnit naši fyziologii, náladu, i to, jak se nám jeví vnější svět. Dokáže nás harmonizovat a má důležité místo v našem každodenním životě.

3. Ovlivňuje naše vědomí

Tohle je úroveň, která je pro mě nejzajímavější.

Když totiž posloucháme písničky, které nám ladí, náš mozek začně produkovat alfa vlny. Ty mají frekvenci 8 až 10 Hz a jsou spojené s vnitřním klidem a meditací.

V alfa hladině dokážeme prožít přítomnost, tedy moment Tady & Teď, a mozek při nich takzvaně odpočívá.

Je to nejefektivnější frekvence mozku pro učení se nových dovedností.

Malé děti jsou v tomto nastavení přirozeně. V alfa hladině mají uvolněnou mysl a tělo, přitom schopnost se soustředit je zachována. Do této frekvence se dostáváme během meditace.

Ukázalo se, že zvýšená produkce alfa vln dokáže pomoci bojovat s depresí a podněcuje kreativné myšlení.

Když to tedy shrnu, tak při poslechu hudby se dostáváme do stavu flow, ve kterém se velmi rychle učíme. Je to forma meditace, při které se dostáváme i do podvědomí.

V tomto světle je důležité, jakým textům nasloucháme. Chceme, aby tato slova vplouvala do našich systémů a tam se otiskovala? Ozvlášť u malých dětí mi přijde velmi zodpovědné vybírat hudbu, která nese takové poselství, které je bude podporovat.

Toto uvědomění bylo hlavním motorem proto, abych společně s Karlem Chodorou vydala album písní Oceánem hvězd. Jsou v něm texty, které jsou pozitivními afirmacemi, a utěšují mysl i duši.

Jak se mi to povedlo si můžete poslechnout v záznamu pořadu Barvy hudby Českého rozhlasu. Pozvala mě do něj Tereza Ghose s lahodným hlasem a budete se moci nechat zharmonizovat hned čtyřmi písničkami z alba.

Pořad se spustí kliknutím SEM>>>.

Jestli jste dočetli až sem, mám pro vás jednu bonusouvou informaci. Mozek muzikantů vykazuje mnohem větší propojení hemisfér, než mozek nemuzikantů. Pokud to trošku jen jde, pojďme naše děti motivovat k tomu, aby našly k hudbě vztah a ovládly nástoj dle jejich gusta.

Ne nadarmo se šamani při léčení nemocných ptají, kdy přestali zpívat.

Použité zdroje:

Wikipedia
video: How Does Music Affect Your Brain
video: Your brain on music

Tereza Kramerova
Dostala jsem do vínku dar vhledu do lidské mysli i do jasu dětské duše. Učím lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí. Pomáhám také těhotným ženám nalézt důvěru v sebe, své tělo, dítě i vnitřní hlas. Podporuji rodiče, aby porozuměli svým dětem a žilo se jim spolu dobře. Má práce je mým posláním a mé poslání je mojí vášní. Můj příběh si přečtěte ZDE>>. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás ZDARMA eBooky: LÉKÁRNIČKA V HLAVĚ a BAREVNÝ DECH pro hladký porod. Pokud rádi aktivujete svoje nitro, stáhněte si některou z mých MEDITACÍ. EBook MYSTICKÝ POROD je k prohlédnutí ZDE>>. Pokud se chcete skamarádit se svým tělem, mohl by vás zajímat transformační online kurz MILUJI SVÉ TĚLO. A konečně pro ty, kteří rádi probouzejí svůj skrytý potenciál, mám jedinečnou techniku OBJEV SVÁ KŘÍDLA. Za objevný považuji i svůj PětiKlíč, který probouzí samoléčebný potenciál našeho těla. Hmotným ztělesněním mé lásky k práci s myslí je kniha s napínavým příběhem DÍVKA S HAVRANÍMI KŘÍDLY. Pro vědomé rodiče tu taky něco mám! Račte kouknout na KOMPAS PRO RODIČE.
Komentáře