Cítíš, že ve svém životě potřebuješ změnu?

Ponoříme se do hlubin a znovu nalezneme své sebevědomí.

Zvu Vás do 8týdenního transformačního kurzu naposledy s mojí podporou.

Pusa není na to, na co si myslíte

První chvíli se o mě pokoušela panika. Přišla klaustrofobie, kterou jsem dřív neznala. Vědomě jsem se zklidnila a ulehla do postele. Chvilku jsem se sžívala s divným pocitem, ale tělo si rychle zvyklo a pustilo mě do snového světa.

Ráno se překvapivě probírám o hodinu dřív, než mám nastavený budík, a cítím se příjemně odpočatě.

Zrovna tak moje dvanáctiletá dcera hlásí velmi pohodovou noc bez probouzení a neklidu. Když za pár dnů na závodech street dance nepotřebuje, coby astmatička, Ventolin pro roztažení dechových cest, říkám si, že o tomhle vám rozhodně napíšu.

Je to taková blbost, a přitom má obrovský dopad na zdraví!

Věděli jste, že drobná změna ve vaší každodennosti, která navíc nic nestojí, vám může pomoci překonat či zmírnit:

  • únavu
  • ranní malátnost
  • buzení na čůrání
  • počůrávání
  • spánkovou apnoe
  • astma
  • alergie
  • vysoký krevní tlak
  • hyperaktivitu
  • sníženou výkonnost
  • zamlžené myšlení
  • poruchy koncentrace
  • záněty dýchacích cest
  • chrápání

Zajímá vás, o co jde?

Možná mi nebudete věřit, ale vše výše zmíněné je spojené s jedním z nešvarů dnešní doby. A tím je… tradáááá…

dýchání PUSOU!

Než začnete zvedat obočí a otevírat tu svou pusu v údivu, pojďme si to vysvětlit.

S tímto konceptem přišel v padesátých letech ruský doktor Konstantin Buteyko (1923-2003).

Tento muž zjistil, že zásadní příčina způsobující více než 150 nemocí, je chronická hyperventilace.

V zásadě doktor Buteyko dokázal, že chronické “předýchávání” snižuje množství hladiny CO2 v krvi a způsobuje, že mozek začne tolerovat nižší množství kysličníku uhličitého. Důsledkem tohoto chronického snížení CO2 se rozvíjí celá řada nemocí: od astmatu, alergií, přes kardiovaskulární potíže, cukrovku až k mentálním onemocněním. Doktor Buteyko vynalezl metodu, který má za cíl navrácení našeho dýchání do normálních hodnot.

Co to znamená v lidštině?

Tím, že dýcháme ústy, které nekladou vzduchu odpor, jako malé nosní dírky, nabíráme do těla mnohem více vzduchu, než je potřeba. Zároveň s tím vydýcháváme i větší množství kysličníku uhličitého, tedy CO2. Ten v těle slouží jako šéf přes kyslík. Jakmile ho nastoupá určitá koncentrace v krvi, řekne hemoglobinu, tedy autíčku, které veze molekulu kyslíku, aby kyslík uvolnil do tkání. Říká se tomu také Bohrův efekt.

A tady je právě ten problém! Pokud dýcháme ústy, koupeme se sice ve vzduchu, ale tělo z něj nedokáže kyslík efektivně využít, protože chybí dostatečná koncentrace CO2, která by dala příkaz k jeho vstřebávání.

To je právě případ astmatiků. Zdravý člověk při běžných činnostech průměrně nadechne 5-6 litrů vzduchu za minutu, zatímco astmatik do svých plic nabere 10-15 litrů za minutu! Vzduchu má tedy až třikrát víc, než potřebuje, ale nedostává se mu řádného okysličení. (Zdroj: Patrick McKeown, Close Your Mouth, 2004)

Je to podobné, jako kdybychom místo 3 hlavních jídel denně jedli 9 krát, ale naše střeva by tuto stravu nedokázala využít a tělo by bylo stále, i přes obrovský přísun kalorií, minerálů a vitamínů, podvyživené.

Do hry vstupuje lepící páska

Uvědomujete si, jak spíte? Dýcháte nosem, či pusou? Pokud chrápete a ráno máte vyschlo v krku, tak je dost pravděpodobné, že při spánku dýcháte právě ústy.

Jak jsme si vysvětlili, tak to z hlediska okysličení, a tím i regenerace organizmu, není optimální stav. Pak se může snadno stát, že se ráno budíme neodpočatí.

Tento zlozvyk se dá poměrně snadno obejít a odnaučit tím, když si na noc pomůžeme zalepením pusy lékařskou páskou. Pak nám nezbývá nic jiného, než znovu zprovoznit nos, který byl na dech od přírody navržen.

Protože mě tohle téma hodně zajímá a chci vám ho přinést odborně podané, požádala jsem mého kamaráda Lea z Irska o rozhovor.

Leo Ryan, instruktor Buteykovy metody

Leo je manželem,  tatínkem třech dětí, sportovním nadšencem a osobním trenérem, který se specializuje na dechová cvičení. Před 14 lety se zbavil astmatu díky Buteyko metodě. Od té doby žije naplňujícím a aktivním žiotem.

Věnuje se koučování, díky kterému vede své klienty k naplnění jejich zdravotních i sportovních cílů. Založil project Innate Strenght, aby se jeho poselství dostalo k většímu množství lidí, nejen v Irsku, ale i mezinárodně. Jeho posláním je podporovat lidi v nalézání jejich vrozené síly.

Co potřebujeme znát, abychom mohli úspěšně začít s Buteykovou metodou?

Otestujte si svoji hladinu CO2 za pomoci měření Buteykovy ranní kontrolní pauzy (MCP – morning control pause). Toto praktické měření ukazuje souvislost mezi zádrží dechu a množstvím CO2 v krvi, čímž poukazuje na závažnost předýchávání.

Ranní kontrolní pauza
Budete na její změření potřebovat stopky, či hodinky se sekundovou ručičkou. Nejpřesnější hodnotu získáte ráno po probuzení.

  1. Jemně a potichu se nadechněte a stejně tak jemně a neslyšně vydechněte.
  2. Zacpěte si dvěma prsty nos.
  3. Stopujte, kolik sekund vydržíte se zatajeným dechem, než přijde první touha se znovu nadechnout.
  4. Následný nádech by měl být zase klidný a tichý.
  5. Uvolněte nos a nadechněte se jím. Pokud je váš dech trhaný a hlasitý, znamená to, že jste dech drželi moc dlouho a vaše MCP není platná.
  6. DŮLEŽITÉ: Výdech před měřením CP je jemný. Nezajímá nás maximální délka zádrže, kterou zvládnete, ale počet sekund, než přijde první nutkání se nadechnout. Je to číslo pohodlné zádrže po výdechu bez přemáhání.

  • CP 60 sekund je podle doktora Buteyka znamením perfektního zdraví. To odpovídá přibližně 6,5% koncentraci CO2 v plicních sklípkách.
  • Od 40 sekund výš se můžete považovat za zdravé lidi bez astmatických projevů.
  • 20 – 40 sekund znamená, že většina astmatických symptomů je pryč, ale pokud přijde spouštěč, mohou se zase projevit.
  • Pod 10 sekund naznačuje astma a z toho pramenící fyzické obtíže, jako zadýchávání, pískání, kašel, neklidný spánek atd. Koncentrace CO2 v těle je menší než 4 %.

Poté, co zjistíte délku vaší MCP, můžete začít pracovat na tom, abyste své skóre vylepšili. To se dělá tak, že zlepšíte způsob, jakým v průběhu dne a noci dýcháte a začleníte některá specializované dechová cvičení. Jak se tato cvičení dělají můžete nastudovat v TOMTO DOKUMENTU.

Nejdůležitější je snížit množství vzduchu, který nadechujete v průběhu celého dne i noci. Z tohoto důvodu se Buteykova metoda stala synonymem pro dýchání nosem.

Zjednodušeně řečeno, nos je menší otvor, než ústa, takže bránice musí vynaložit větší úsilí (až o více než 50 %), když se nadechujeme nosem. Zároveň v těle zadržíme více CO2, když nosem i vydechujeme.

Dýchat nosem je přirozené i při odpočinku. Nos dokáže vzduch čistit, filtruje ho, ohřívá a zvlhčuje. Na žádnou z těchto funkcí nejsou naše ústa vybavená. V knize Patricka McKeowna Asthma Free Naturally se píše, že pokud dýcháme ústy, trvá 120 dní, než se plíce zbaví nečistot nadýchaných ústy, zatímco nos si s nimi poradí za 20 minut!

Když si uvědomíme, kolik nečistot se dostává do vzduchu kvůli výfukovým plynům, kouření, továrnám, deodorantům, svíčkám, parfémům a dalším nástrahám moderní doby, dojde nám, jak důležité je pro zdravé a funkční tělo dýchat nosem!

Pro některé lidi je dýchání nosem dost obtížné, protože prodýchali většinu svého života ústy. Naštěstí cvičení, se kterým pan Buteyko přišel, umožňují návrat k dýchání nosem i k navýšení úrovně CO2.

Cílem těchto cvičení je snížit objem i frekvenci dechu. Jinými slovy nás učí nadechovat se méně, než jsme zvyklí.

V Buteykově metodě jsou dvě základní cvičení. První je meditativní praxe. Cílem je omezení dechu za pomoci relaxace. Tím se přeprogramovává rytmické centrum v mozku, abychom nadechovali méně vzduchu, i když se na to nebudeme soustředit!

Druhým je zádrž dechu při chůzi. Cílem je zvýšení hodnoty CO2 cvičením, a pak udržení této hladiny v zádrži. V průběhu času se díky kombinaci těchto dvou cvičení a změnou životního stylu navýší hodnota CO2, zresetuje se mozek, zvýší se skóre MPC a zmírní se symptom chronických onemocnění.

Je to pro všechny? Jaké jsou kontraindikace?

Metoda je pro všechny, kteří chtějí zlepšit své zdraví! Pracoval jsem s jogínama, lidmi praktikující meditace, stejně tak jako se sportovci a byznysmeny z korporátu, s mámami, táty a dětmi, zdravými i nemocnými.

Pokaždé, když někoho s touto metodou seznámím a on začlení cvičení do svého životního stylu, zvýší se mu úroveň energie i kvalita života.

Nutno dodat, že ne všichni jsou ochotni opravdu makat. Chce to čas, úsilí a také vytrvalost, abychom odhalili potenciál této metody. Základem úspěchu je tedy dostatečná motivace a závazek cvičit denně.

Existuje jen velmi málo kontraindikací. Těhotné ženy musí být velmi obezřetné a neměly by se do metody pouštět bez učitele. Také lidi s kardiovaskulárními nemocemi, rakovinou a onemocněním plic by měli být opatrní. Jinak je Buteykova metoda vhodná pro všechny.

Lidem s chronickými nemoci doporučuji konzultaci s vyškoleným profesionálem.

Jak je to s zalepováním pusy na noc?

Noční zalepování úst se stalo synonymem Buteykovy metody. Nicméně tato praxe v původní Buteyko metodě nebyla. Na výhody dýchání nosem v noci přišel jeden z pacientů doktora Buteyka.

Zalepování pusy na spaní je bezpečnou praxí pro většinu lidí. Měli by od něj ustoupit lidé pod vlivem drog, alkoholu či lidé, kteří jsou jakýmkoliv způsobem nezpůsobilí.

Pro lidi trpící úzkostmi a panickým onemocněním může být zalepení úst náročné. Prosím, nezalepujte si pusu, pokud s tím nejste mentálně v souladu!

Mohou používat pásku přes pusu i děti?

Je to naprosto bezpečné pro děti nad šest let, protože si pásku mohou snadno samy sloupnout. Nicméně je potřeba, aby dítě bylo samo od sebe ochotné do toho jít a mělo z toho radost. Důležitá je zásada, že do zalepování pusy děti nikdy nenutíme.

Většinou se dětem do zalepování úst moc nechce. To nevadí. Není to totiž cíl sám o sobě. Cílem je přirozené noční dýchání nosem. K tomu může velmi napomoci i úprava polohy, ve které dítě spává, společně s uvědomováním si správného dýchání přes den.

Znamená to, že bychom si měli na noc zalepovat pusu už po zbytek života?

Ne! I když někteří Buteyko učitelé to doporučují. Já ne. Zalepování pusy je nástroj, který nám má pomoci dýchat nosem ve spánku. V průběhu času bychom měli být schopni takto dýchat bez pomůcek. Můžeme se sami sebe zeptat: “mám v puse ráno po probuzení sucho, nebo vlhko?” Tím poměrně spolehlivě poznáme, jestli jsme v noci dýchali nosem, nebo ne. Pokud totiž používáme k dýchání ústa, budeme mít sucho v krku a budeme mít po ránu potřebu se hned po probuzení napít.

Kdy tě výsledky Buteykovy metody dostaly?

Mám v péči mnoho klientů, kteří s metodou zažívají úspěch, a také ty, kteří to mají naopak. Ti, kterým to funguje, se rozhodli, že do uzdravení těla půjdou naplno. Ti neúspěšní většinou nevydrželi praktikovat dostatečně dlouho. Nejvíc mě dostal můj osobní prožitek. Díky němu jsem zjistil, že v sobě máme sebeléčebnou sílu, nehledě na to, co nám lékaři, rodina či společnost říkají.

Jakmile jsem toto jednou zakusil na sobě, očekávám, že to funguje i pro ostatní. Štěstí, síla a zdraví tu je pro všechny. Potřebujeme se pro ně jen rozhodnout a vytrvat.

Když mi bylo 18 let, strávil jsme šest měsíců v posteli s astmatem. V průběhu 14 měsíců jsem vypotřeboval 3 inhalátory, 14 dávek antibiotik a více než 425 steroidních tablet prednisolu. V jednu chvíli nade mnou můj doktor zlomil hůl a nedával mi žádnou šanci, že bych se mohl vyléčit a být fitness trenérem. Byl jsem ze života zoufalý.

O tři týdny později mi zavolala máma a řekla mi o Buteykově metodě. Tento telefonát mi navždy změnil život.

Za dalších 18 měsíců každodenní praxe jsem byl bez symptomů i bez léků. Stal se ze mě zdravý člověk a já jsem se pustil do kariéry fitness a zdravotního kouče.

Od té doby už mě nepřekvapuje, jakou ohromnou vrozenou silou jakožto lidské bytosti vládneme. Viděl jsem lidi, kteří se uzdravili z deprese, astmatu, cévních chorob, revmatické artritidy a z mnoha dlších nemocí, jen díky jednoduchým změnám životního stylu zahrnujících cvičení, stravu, spánek, víru a vděčnost, komunitu, kontakt s přírodou a dýchání.

Za pomoci této metody jsem pomáhal klientům dostat se z astmatu, alergií i úzkostí.

Může praxe nějak ublížit?

Tím, že se pustíme do Buteykovy metody, navracíme naše tělo k jeho přirozenosti. Když se vydáme na tuto cestu, tak se, jako v mnoha další úpravách životního stylu, potkáme s očistnou reakcí. Nejsem si vědom toho, že by krom této reakce a bezpečnostních opatřeních pro specifické skupiny lidí, měla metoda jakýkoliv škodlivý efekt.

Jaký užitek má tato metoda pro sportovce?

Já osobně jsem využil Buteyko metody k tomu, abych se vrátil zpátky k hraní fotbalu, získal jsem první dan v judu  a uběhl jsem marathon (ze zalepenou pusou a s nulou běžeckých tréninků). Díky této metodě jsem učil správně dýchat fotbalisty, lidi praktikující bojová umění i vytrvalostní sportovce.

Tím, že se naučíme dýchat efektivněji, využíváme déle aerobní metabolizmus. To znamená, že nám při sportu vzroste výdrž.

Buteykova metoda mi take pomáhá udržel jasnou mysl při sportovní zátěži a také napomáhá zotavení. Jak říká staré přísloví: nejepší formu má ten, kdo se dokáže nejrychleji zregenerovat.

Na základě této metody vznikla nová technika, která se specializuje právě na sportovce. Jmenuje se Oxygen Advantage (O.A.), jíž jsem také instruktorem. Pokud sportovec nemá zdravotní problémy, doporučil bych mu, aby se naučil Oxygen Advantage, aby díky dechu vylepšil své výkony. O.A. má taktéž za cíl znovunastolení funkčních dechových vzorců a využívá i mocná cvičení pro sportovce s vyšší fitness formou.

Tereziny tipy nakonec

Pokud vás tenhle článek zaujal, což asi jo, když jste dočetli až sem, můžete začít zlepšovat svůj zdravotní stav a formu tím, že si budete v průběhu dne uvědomovat, jak dýcháte a vědomě zavírat pusu a používat nos. A to i při zátěži!

Dle Pavla Tsatsouilina, vrcholového fitness trenéra, který představil západnímu světu cvičení s kettlebellama, je jedinou indikací pro dýchání pusou sport s vysokou intenzitou při závodech. Kdykoliv mimo závody doporučuje nadechovat výhradně nosem. Což platí asi pro 99,8 % z nás po většinu našeho života. (Zas nejsme roboti, žejo, takže když to nosem nejde, tak nejde.)

Jestli chcete jít ještě dál, kupte si hypoalergenní lékařskou pásku (nám vyhovuje nejlépe tato, protože je prodyšná a elastická) a můžete si okoštovat noc se zalepenou pusou. Máte-li jakékoliv pochybnosti, brnkněte předtím svému doktorovi. To myslím vážně!

Pokud by vám bylo zalepení pusy nepříjemné, můžete použít úzký proužek náplasti a zalepit třeba jen jeden koutek a postupně si zvykat. Nebo lze zalepit jen střed úst a koutky nechat volné. Nebo to prostě není pro vás!

Kde můžete čerpat další informace?

  • Já jsem se učila základy Buteykovy metody z knihy od Patricka McKeowna, Close Your Mouth, 2004. Tady ho můžete slyšet mluvit v TEDx. Zmiňuje tam velmi zajímavou souvislost s vývojem obličeje dětí a stylem dýchání.
  • Zajímavý je také tento rozhovor s Patrickem v angličtině. Naučíte se v něm také jedno dechové cvičení.
  • Pokud si na youtube zadáte do vyhledávače „Buteyko method“, máte o zábavu postaráno na dlouhé týdny.
  • Skvělý zdroj informací je stránka Buteyko Clinic.
  • Zajímavý je tento dokument o experimentu, který proběhl s těžce nemocnými pacienty ve Velké Británii.

Rozloučím se s vámi citací Konstantina Buteyka:

Dnešní člověk potřebuje méně jíst, méně dýchat, méně spát a více se potit při fyzické práci, protože to je pro něj prospěšné.

Vy jste pořád ještě tady? Líbí se mi váš zájem…

Přidám ještě jednu důležitou souvislost, která mě na dýchání nosem versus pusou fascinuje asi nejvíc.

Když dýcháme nosem, aktivujeme parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za odpočinek, regeneraci a trávení. Zatímco nadechování pusou je spojené se sympatickým nerovovým systémem, který je naopak navržený pro akci, útok, útěk.

Takže už jen tím, že vědomě rozvíjíme dýchání nosem, měníme i naše neurologické nastavení. Hluboký a klidný dech do břicha nosem nám pomůže snížit nervozitu, stres a někdy zvládne zastavit i paniku, když se s ním začne včas. Reálně se díky tomu stáváme jinými lidmi. Klidnějšími a vyrovnanějšími. Je to návrat k přirozenosti.

Také se divíte, proč se lékaři nejdříve neptají, jak dýcháme, když to přímo ovlivňuje naši fyzickou realitu a děláme to průměrně 20 000 krát denně?

Dech má na naše tělo i psychickou pohodu a zdraví významnější vliv, než jídlo. A teď upřímně. Kolik myšlenek a času věnujeme přípravě, konzumaci a myšlenkám o jídle? A kolik bdělé pozornosti věnujeme dechu? Není třeba ho stále hlídat a kontrolovat, ale i kdybychom se jen 3 x za den zastavili a na minutu svůj dech zjemnili a pustili do břicha, začaly by se dít věci…

Pokud teď čtete se zavřenou pusou a říkáte si, že na tom něco bude a máte chuť si s dechem začít trošku víc hrát, mám splněno! Huráááá…

P.S. Pokud znáte někoho trpícího astmatem, může mu informace o Buteykově metodě zásadně změnit život. Nenechte si ji pro sebe!

Tereza Kramerova
Dostala jsem do vínku dar vhledu do lidské mysli i do jasu dětské duše. Učím lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí. Pomáhám také těhotným ženám nalézt důvěru v sebe, své tělo, dítě i vnitřní hlas. Podporuji rodiče, aby porozuměli svým dětem a žilo se jim spolu dobře. Má práce je mým posláním a mé poslání je mojí vášní. Můj příběh si přečtěte ZDE>>. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás ZDARMA eBooky: LÉKÁRNIČKA V HLAVĚ a BAREVNÝ DECH pro hladký porod. Pokud rádi aktivujete svoje nitro, stáhněte si některou z mých MEDITACÍ. EBook MYSTICKÝ POROD je k prohlédnutí ZDE>>. Pokud se chcete skamarádit se svým tělem, mohl by vás zajímat transformační online kurz MILUJI SVÉ TĚLO. A konečně pro ty, kteří rádi probouzejí svůj skrytý potenciál, mám jedinečnou techniku OBJEV SVÁ KŘÍDLA. Za objevný považuji i svůj PětiKlíč, který probouzí samoléčebný potenciál našeho těla. Hmotným ztělesněním mé lásky k práci s myslí je kniha s napínavým příběhem DÍVKA S HAVRANÍMI KŘÍDLY. Pro vědomé rodiče tu taky něco mám! Račte kouknout na KOMPAS PRO RODIČE.
Komentáře