Cítíš, že ve svém životě potřebuješ změnu?

Ponoříme se do hlubin a znovu nalezneme své sebevědomí.

Zvu Vás do 8týdenního transformačního kurzu naposledy s mojí podporou.

Balónek miminku protáhne cestu

Být v Africe, doběhnu si na trh, nebo na políčko za chatku a seženu si vhodnou a správně tvarovanou dýni. Být v Evropě, prošacuju kapsy, dám dohromady hromádku peněz a koupím si EPI NO. Obé slouží k takové veliké maličkosti – napomáhají protáhnout cestu miminku, které se má co nevidět vykulit z bříška.

Samozřejmě se dá krásně porodit i bez těchto vychytávek. Naše tělo to umí! Nicméně pokud vám hlodá červíček a máte ráda proaktivní přístup, čtěte dále. Článek jsem obohatila i zkušenostmi od duly Jitky Čejkové.

Setkala jsem se s tímto nafukovacím balónkem již před prvním porodem

Moje porodní průvodkyně, Nathalie, mi vysvětlila, že se asi 3 týdny před termínem zavádí vyfouknutý do pochvy, kde se pomocí hadičky s pumpičkou nafoukne na únosnou mez a pak se pár minut počká, než si svalíky zvyknou.

Nakonec se balónek pomalu a vědomě vytlačí ven. Takto se trénuje každý den až do porodu. Tělo, dle Nathalie, snahu oplatí uvolněním poševních tkání a zvláčněním hráze.

„To není potřeba. Hráz budu masírovat ručně a to bude stačit. Takových peněz…,“ myslela jsem si a moderní pomůcku jsem zařadila do šuplíčku „nepotřebný výdobytek západní civilizace.“

Před druhým porodem jsem se začala na příchod miminka připravovat i po fyzické stránce komplexněji. Zkušenost z 20 minut tlačení mého prvního dítěte, kdy Sárinka vždy kousek popojela, aby se po skončení kontrakce zase vrátila zpátky do svého domečku, mi dala slušně za vyučenou. Ani vnitřní porodní poranění jsem už neměla v zájmu opakovat.

„Pokud existuje něco, co dokáže celoživotně stažené svaly uvolnit a usnadnit tak dětské hlavičce průchod, chci to vyzkoušet!“

Intenzita prožitku průchodu prvního miminka porodními cestami byla totiž tak silná a pro mě neznámá, že jsem ztrácela tolik potřebnou koncentraci. Jako na zavolanou mi kamarádka nabídla, že mi svůj nafukovací exemplář půjčí, a tak jsem se pustila do praxe.

Deset minut hrátek s balónkem denně v zájmu prožítí dne D s větší schopností se uvolnit mi znělo jako super příležitost.

Věřila jsem miminku i porodnímu procesu, ale v mém vědomí přebývala nahlodávající pochybnost, zda se budu umět dostatečně uvolnit a vpustit druhé miminko hladce na svět, když poprvé to byla taková dřina a měla jsem pocit, že se roztrhám na kusy.

Tuto jizvu nedůvěry mi právě nácvik s balónkem krásně zacelil.

Vypozorovala jsem, že balónek působil ve třech rovinách:

  • Fyzická úroveň: Uvolnil stažené tkáně a působil kolem dokola. Takového 3D pocitu uvolnění svalů se mi ruční masáží nikdy nepodařilo dosáhnout. Moment, kdy hráz pálí a hlavička se prořezává ven, jsem si za hlubokého dýchání prožila tolikrát, že jsem se ho přestala bát a měla jsem zažito, že mé tělo je extrémně flexibilní.
  • Mentální úroveň: Pomohl mi navyknout si na pocit tlaku na konečník. Postupné zvětšování obvodu balónku mi umožnilo po malinkých krůčkách překonávat nepříjemné nucení na tlačení. Zvykla jsem si na tento pocit tak, že mě tento prožitek při porodu nepřekvapil. Dokázala jsem se mu plně otevřít a prodýchnout ho, takže k žádnému pocitu „na roztrhutí“ vlastně ani nedošlo. Vzrostla má sebedůvěra a i důvěra v tělo, že ví, jak se miminku oddat a vypustit ho.
  • Duševní úroveň: Dal mi dobrý pocit z toho, že jsem se na porod připravovala proaktivně a efektivně. Zvětšující se průměr vytlačeného balónku byl každodenní odměnou za pár minut nepohodlí. EPI NO mi dávalo uklidňující pocit jistoty, že miminko hladce a hravě zvládnu vytlačit, a že mé tělo je pro něj tak akorát elastické a zůstane celistvé.

Jak obstál nácvik s balónkem při samotném porodu?

V mém připadě se používání balónku vyplatilo. Zaznamenala jsem všechna pozitiva vyjmenovaná výše. Průchod Thea porodními cestami trval sotva 3 minuty a po celou dobu jsem měla v sobě hluboký klid, že vím, kudy miminko prochází, cítím přesně jeho polohu, vím, co bude následovat, a že na to prostě mám. Poporodní zranění bylo jen kosmetické škrábnutí někde na periferii.

Nakolik mi prožití nádherné závěrečné fáze porodu zprostředkovalo EPI NO, nakolik prostý fakt, že jsem rodila už podruhé a věděla jsem, do čeho jdu, těžko povědět.

Jenže já jsem pak otěhotněla znovu a…

Myslela jsem si, že budu z balónkem zase trénovat, protože se to minule tak osvědčilo.

Jáká ovšem byla realita? Vytáhla jsem ho poprvé, nácvik mě šíleně otravoval, ale moje vnitřní disciplína mi velela trénink dokončit. Podruhé jsem balónek vyprdla v půlce procesu a na třetí příležitost si musel počkat až k jeho další majitelce.

Prostě mě to nebavilo, nepřitahovalo, neměla jsem na balónek náladu!

A víte, jak jsem porodila? Úplně božsky. Marion proklouzla z bříška do vany na jeden výdech. Příběh si můžete přečíst ZDE.

Tentokrát byla má důvěra v miminko, mé posvátné tělo i celý porodní tanec obrovská a pevně zakořeněná. Minulý prožitek mi dal zásadní pozitivní zkušenost, na kterou jsem při třetím porodu mohla navázat a jít ve svém uvolnění ještě dál. I na základě této transformační zkušenosti následně vznikl průvodce vědomým porodem e-book Mystický porod.

Vyvodila jsem závěr, že pro jednu Terezu v jistém rozpoložení byl balónek skvělou pomůckou, která jí pomohla dosytit důvěru v tělo. Pro druhou Terezu o pár let později byl nadbytečný, protože ta už měla zažito, že je na tělo spoleh, a uměla se plně odevzdat porodnímu procesu.

Proto se neřadím ani k nadšeným propagátorkám, ani k zarytým odmítačkám přípravy na porod s balónkem. Sama jsem na vlastní tělo otestovala, že jedna žena v různých časech má různé potřeby, které se někdy s balónkem mohou krásně potkat, a je pak moudré využít jeho služby ku prospěchu svému i miminka. Jindy je to mimo mísu.

Pokud bych měla rodit znovu, dala bych si zase prostor pro svobodné rozhodnutí a nechala tělo promluvit, jestli takto trénovat chce, nebo nikoliv.

Jaké má zkušenosti s nácvikem s balónkem zkušená dula Jitka Čejková?

Myslím si, že to je pomůcka, která může být v přípravě na porod velkým přínosem. Obzvlášt, když se s ní pracuje chytře, a využije se její komplexní přínos – na tělo, psychiku a vnímání.

Klientek se vždy citlivě ptám:

„Když se na tuto pomůcku podíváš, jaký máš pocit? Lekáš se toho?  Je ti to nepříjemné, nebo je to ok?“

Pokud to není klientce příjemné, tak jí uklidním, že se dá krásně a bez poranění porodit i bez balónku. U porodu fungují hormony a miminko ví, jak se má narodit, a tělo se hormonama připraví. Obzvlášt, pokud na svou cestu dostane čas a klid. V tom případě doporučuji dělat alespoň masáž hráze.

Pokud má klientka z balónku pohodový pocit, tak hurá do toho!

V mé praxi vidím, že práce s balónkem zvyšuje vnímání těla, které se pak dá krásně využít u porodu. Žena si více věří a tolik se neleká rodící se hlavičky miminka v závěru porodu. Více rozumí tomu, co se odehrává.

Ale opravdu to není o nacvičených centimetrech! Alespoň já to tak vnímám, zažívám u porodů, a takto to říkám svým klientkám: „Nemusíte namakat 30 cm“. Mám hodně klientek „jen“ s 23 cm, které porodily bez poranění, nebo jen s nějakým drobným škrábancem.  Navíc nádherně vnímaly hlavičku svého miminka, jak se posouvá porodními cestámi.

Je to totiž o hře. O vnímání. Zkoušet balónek v různých polohách a VNÍMAT svoje pocity. Co mi cvičení s balónkem zhoršuje, co zlepšuje, co ulehčuje. O tom to je. Zkoušet a nacítit.

Doporučuji cvičení s balónkem i v kombinaci s masáží hráze, jen v jinou část dne, protože balónek by neměl přijít do kontaktu s olejem.

Co mě o hrázi naučila má praxe duly?

Oblast hráze si zaslouží naši pozornost už v přípravě na porod. Neporaněná hráz je totiž důležitá nejen z důvodu fyzického, ale i emočního a partnerského. Co proto tedy udělat? Naladit se, vybrat dobré místo na porod, dělat jemně masáž hráze a popřípadě i Anibal.

V oblasti uvolňování hráze balónkem existují dva poměrně extrémní tábory. Jeden ho vítá a druhý ho označuje za blbost, která ubírá ženám vlastní vnímání, které si nacvičují něčím umělým.

A ano, určitě mohou porodit krásně, vědomě a bez poranění i ženy, které s balónkem necvičily a ani nemasírovaly hráz. Obzvlášt, když budou mít u porodu dostatek času, klid, bezpečné prostředí, výběr poloh, teplé obklady a podpůrné lidi, kterým důvěřují.

Ale cvičení s balonkem a masáž hráze opravdu významně zvyšuje šance na porod bez poranění i v prostředí našich porodnic, kde se často spěchá, rodí se v klasické poloze vleže či polosedu, jsou tam neznámí lidé a žena může být ze všeho vystrašená a nemá dostatek laskavé podpory.

Krom Terezou zmiňovaného EPI NA je v dnešní době je na trhu i český balónek Aniball, který už myslí i na půjčování této pomůcky. Žena si může za třetinovou cenu koupit jen balónek a pumpičku půjčit od kamarádky, duly, porodní asistentky, či v porodním centru.

Tímto je krásně a zcela bezpečně vyřešené hygienické hledisko a i cena, která pro někoho může být za nový Aniball náročná.

Tereza Kramerova
Dostala jsem do vínku dar vhledu do lidské mysli i do jasu dětské duše. Učím lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí. Pomáhám také těhotným ženám nalézt důvěru v sebe, své tělo, dítě i vnitřní hlas. Podporuji rodiče, aby porozuměli svým dětem a žilo se jim spolu dobře. Má práce je mým posláním a mé poslání je mojí vášní. Můj příběh si přečtěte ZDE>>. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás ZDARMA eBooky: LÉKÁRNIČKA V HLAVĚ a BAREVNÝ DECH pro hladký porod. Pokud rádi aktivujete svoje nitro, stáhněte si některou z mých MEDITACÍ. EBook MYSTICKÝ POROD je k prohlédnutí ZDE>>. Pokud se chcete skamarádit se svým tělem, mohl by vás zajímat transformační online kurz MILUJI SVÉ TĚLO. A konečně pro ty, kteří rádi probouzejí svůj skrytý potenciál, mám jedinečnou techniku OBJEV SVÁ KŘÍDLA. Za objevný považuji i svůj PětiKlíč, který probouzí samoléčebný potenciál našeho těla. Hmotným ztělesněním mé lásky k práci s myslí je kniha s napínavým příběhem DÍVKA S HAVRANÍMI KŘÍDLY. Pro vědomé rodiče tu taky něco mám! Račte kouknout na KOMPAS PRO RODIČE.
Komentáře