Co kdybych vám řekla, že existuje hack, díky kterému si za 20 minut restartujete tělo, snížíte aktivitu receptorů bolesti, aniž byste se hýbali, protáhnete svůj kardiovaskulární systém intervalovým tréninkem, změníte pH svého tkáňového moku a pomůžete tělu zpracovat záněty?
Jako bonus můžete zažít stavy změněného vědomí, kdy se všední starosti rozplynou jak hejno vran po výstřelu z brokovnice a vy se vykoupete v jiskřivém Tady a Teď.
Prima, že jste důvtipní, protože vás nepřekvapuje, že mluvím o dechovém cvičení dle Wim Hofovy metody. Když jsem byla na expedici s Wimem ve Španělsku, zažila jsem při dechovém cvičení takové stavy a vize, že jsem se rozhodla, že tohle chci učit.
Tak se i stalo. Jsem certifikovanou instruktorkou Wim Hofovy metody. Měla jsem tu čest učit se, krom instruktorské akademie, i od Emmy Estrely Corrie, která je ve Wimově nejužším týmu nejzkušenějších instruktorů a absolvovala s ním jako hlavní instruktorka jak polské, tak španělské expedice.
Za rok a půl našich společných workshopů jsme provedly touto krásnou metodou přes 500 lidí a vyslechly nepočítaně příběhů, kdy praxe WHM lidem doslova změnila život. Ať už na úrovni fyzické, tak duševní. Je to klenot!
Dech je totiž přímý šinkanzen k naší duši i k podvědomí
Jestli chcete, tak za chvíli provedu dechovým cvičením i vás! Ráda. Jen se potřebujeme prokousat pár informacemi, ať víme, na čem si stojíme a zač je toho dech.
Než vám prozradím, jak se toto dechové cvičení dělá, tak si povíme, kdo by ho rozhodně dělat neměl a jaká jsou bezpečnostní pravidla.
Vzhledem k tomu, že se při dechovém cvičení dle WHM uvolňuje adrenalin a kortizol, nedoporučuje se dětem, epileptikům, lidem po infarktu, se závažným onemocněním srdce, lidem s vysokým krevním tlakem a také se nedoporučuje praktikovat po mozkové příhodě.
Těhotenství je také kontraindikací, protože v dlouhých zádržích jde saturace kyslíku do velmi nízkých čísel, takže miminko by se mohlo dostat do stresu.
Při dechovém cvičení dle Wim Hofovy metody se dynamicky mění poměr oxidu uhličitého (jo, to je ten plyn, co vydechujeme) a kyslíku v krvi. A to dost drasticky. V grafech to vypadá jako horská dráha a vědecké vysvětlení fyziologických dějů je při tomto druhu praxe přímo fascinující. Ne, nechci se tomu teď věnovat. Když si zagooglíte, počtete si ve vědeckých studiích, co hrdlo ráčí. Tedy pokud ovládáte angličtinu.
Takže zpátky k tomu, co jsem chtěla říct. V jistých fázích dechového cvičení se dostáváme do deficitu kyslíku a de facto simulujeme pobyt ve vysokých nadmořských výškách.
Ano, může se u toho motat hlava, a ano, je možné u toho i omdlít, což se zaprvé děje jen mimořádně a zadruhé to není problém, když bezpečně ležíme na zemi. Stoupající CO2 se postará o to, abychom se zase nadechli, a probere nás z drobného „mikrospánku“. Jo a zatřetí se nám to nestane, protože nebudeme dýchat na sílu.
Základní poučka totiž zní – „don’t push it“, tedy nikam to netlač. Více a silněji neznamená lépe a hlouběji. Spíš naopak. S uvolněním a jemností dál dojdeme.
Základní protokol zní:
Následuje:
A nakonec:
Běžně se taková kola dělají 3–4, ale není to dogma. Někdy vám budou stačit dvě, jindy si jich dáte šest. Feeling is understanding neboli cítění je pochopení.
Podle mě je toto dechové cvičení velmi efektivní zkratkou, jak se dostat k sobě. K duši. Těžko se to vysvětluje, protože tohle je třeba prožít. Viděla jsem tolik uslzených lidí po dechovém cvičení, že vím, že se to neděje jen mně. Za 20 let meditační praxe jsem nepotkala jinou takhle rychlou a efektivní metodu sebeuvědomění, jako je právě toto dechové cvičení.
Na biochemické úrovni jde o to, že se tímto způsobem dostáváme k možnosti, jak si nechat do těla přirozeně vylít endokanabinoidy, tedy substance tělu vlastní, které jsou spojované s euforickými stavy. Také dokáží snižovat bolest a mírnit záněty v těle.
Heslo, které nosí někteří instruktoři WHM na tričkách – „Get high on your own supply“, tedy sjeď se z vlastních zdrojů, najednou začíná dávat smysl.
Prožitky můžou být tělesné, jako třeba mravenčení v končetinách, motání hlavy, svírání dlaní, pocit tíhy na některých částech těla, brnění.
Můžete také zažít duchovní zážitky, jako jsou různé vize, vidět barvy, světla atd. Vše je v pořádku a vše je dovolené.
Někdy tyto prožitky přinesou i silné emoce či vzpomínky. To nejlepší, co s nimi můžete udělat, je PŘIJMOUT je a nechat projít. Dovolte si je. Je to očistný proces, po kterém se vám velmi uleví.
Někdy budete vědět, k čemu patří, jindy se můžou ukázat, aniž byste rozklíčovali, odkud pramení. Není třeba to chápat!
S přibývající dlouhodobější praxí tyto prožitky ustupují. Tělo si takzvaně zvykne, ale to neznamená, že by toto dechové cvičení nefungovalo. Stále má mnoho benefitů. Jen si u něj už tolik nezalítáme.
Mám pro vás hned dvě videa, ve kterých vás provedu touto technikou krok za krokem.
První video je dynamičtější a užijete si celá čtyři kola. Je to záznam živého vysílání z mého instagramového účtu vedomy_zivot. Tam se vůbec dějou skvělé věci. Doporučuju sledovat. ;)
Ve druhém videu jsem se zaměřila víc na jemnost. Kola jsou jen tři, zato si po dýchání užijete hladící meditaci s muzikoterapeutickými prvky.
Upřímně? Není na to žádný jízdní řád. Wim velmi často zmiňuje, že je třeba poslouchat tělo a zařídit se podle toho, co právě potřebuje.
V období stresu a krize se může hodit dýchat denně, protože je to skvělý RESTART na všech úrovních. Krom jiného to umí vypnout zacyklenou mysl a vyladit náš nervový systém. A to se hodí!
Už jsem zmiňovala imunitu, která se tímto dechovým cvičením restartuje? Tedy vypne-zapne, čímž se dostává do balancu, což je skvělá zpráva pro všechny, kteří trpí autoimunitními chorobami. I pro alergiky. Pšíík.
V jiném období zjistíte, že vám stačí praktikovat jednou týdně.
Pojďte dýchat denně a zapisujte si, jaké jste měli prožitky, co se vám ukázalo a jak každá seance ovlivnila vaši náladu a třeba i sportovní výkon. Abych vás motivovala, nachystala jsem pro vás záznamové archy, kam si můžete přehledně dělat poznámky.
TADY si stáhněte první část a TADY druhou.
Po 28 dnech si můžete udělat bilanci a podívat se zpět na to, co vám toto cvičení dalo a jak se proměnilo vaše prožívání každodenního života.
Pokud máte nějakou fyzickou obtíž, nezapomeňte si také zapisovat, jak se v průběhu tohoto experimentu chová.
No a pak si najdete vlastní rutinu! Nástroj budete mít hezky osahaný, takže budete mnohem lépe vnímat, jaká je správná míra právě pro vaše jedinečné tělo v konkrétním čase.
Všechny odborné studie týkající se Wim Hofovy metody byly prozatím dělané jen na mužích. Ze zpětných vazeb klientek vím, že některým ženám WHM navrátilo i po měsících „sucha“ menstruaci. Jiné se zbavily křečí a normalizovala se jim. Dalším přišla po dýchání předčasně. Některým, jako třeba i mně, po každodenním praktikování WHM dýchání velmi zesílila.
Laicky a naprosto nepodloženě jsem přesvědčená, že tato praxe značně ovlivňuje náš hormonální systém. No tak jasně, když se při ní vyplavují hormony…
V tomto světle nedokážu s čistým svědomím doporučit, abychom my ženy praktikovaly toto dechové cvičení denně. U mě osobně to nebylo ku prospěchu. Na mé hormony to bylo moc … silné? Intenzivní? Nevím…
Každopádně vás poňoukám, abyste se pozorovaly a vnímaly svůj cyklus. Pokud půjdete do měsíční výzvy zmiňované výše, zapisujte si i, v jaké jste fázi cyklu a co to s vámi dělá.
Nevypadá to, že bychom v dohledné době dostaly rozhřešení od odborné studie, tak jsme odkázané (díky Bohu) na moudrost našich těl a pozorování.
Já osobně jsem s touto praxí nejvíc v souladu v dynamické a předmenstruační fázi. Tedy v týdnech, kdy jsem naladěná víc na jangovou vlnu.
Při ovulaci a menstruaci se mi dýchat nechce. To jsem raději měkká a rozplizlá.
Vy to můžete mít zase úplně jinak. Až to najdete, tak mi napište, co jste vypozorovaly! Můžeme se učit jedna od druhé.
Co prozkoumat dál?
Oficiální stránky Wim Hof Method jsou TADY>>>.
Mobilní aplikaci WHM si stáhnete ZDE>>>.
TADY>>> se můžete zdarma zapsat do minikurzu Wim Hofovy metody v angličtině.
Zdroje:
https://www.wimhofmethod.com/blog/ongoing-research
https://www.wimhofmethod.com/ebook-wim-hof-method-explained
Kredit:
Půvabné ilustrace pocházejí z pera mé oblíbené Evy Rybníčkové z PEPeTA, která ilustrovala i moji knihu Dívka s havraními křídly.