Cítíš, že na sebe stále tlačíš a nic není dost dobré?

Sebekritika, která nikdy nekončí, ti krade energii, radost i odhodlání. Možná jsi na sebe tvrdší, než si uvědomuješ – a teď je čas to změnit.

JE ČAS TO ZMĚNIT! 

Nauč se zastavit vnitřní kritiku a začni se cítit dost.

Mystérium mezi bubeníkem a tanečnicí

Černému a do půl pasu svlečenému bubeníkovi na těle září kapky potu. Hraje na své djembe s takovou bravurou, že nikoho nenechá na pochybách, kdo tomuto afro setkání velí. Ostatní bubeníci doplňují hlavní rytmus a vzduch je nasycen živoucí vibrací.

38756346_sBosé tanečnice v houpavých a rytmických pohybech vydupávají do Matky Země svůj životní příběh. Každé gesto má svůj význam a symbolické vyjádření. Tančí v kruhu. Vnímají se navzájem a čekají, až hlavní bubeník zahraje tram-ta-dam-ta tam-tam-tam. Je to znamení, kterým bubeník říká: „stačí, změnte krok“. Všechny tanečnice jednotně zareagují a ve stejnou chvíli začnou svými těly vyprávět další větu příběhu, dokud se z djembe neozve další výzva – apel.

V Africe to takto naprosto přirozeně funguje a všichni to vědí

Muži mají své jasně dané místo. Udávají rytmus, koukají se, čtou v tanečnicích a dávají jim změnou rytmu a rychlostí bubnování zpětnou vazbu.

Ženy tančí, předvádějí se a naslouchají bubeníkům. Jsou závislé na jejich vedení, ale přitom svobodně vjadřují, co má být pohybem řečeno.

AfroVltavska-23

Je to nádherná a erotickým napětím nabitá symbióza

Když jsem měla poprvé tančit před bubeníkama sólo s vědomím, že je dobré s nimi zároveň držet oční kontakt, myslela jsem, že to neustojím. Je to tak intimní, explicitní, zároveň niterné a odhalující, že se o tomto zhutněném, chvilkovém propojení mezi bubeníkem a tanečnicí leckteré evropské holce ani nesnilo. Půlminuta, kdy se spojují dva světy, aniž by se jejich nositelé museli osobně znát. Rytmus a tělo. Oči a oči. Řád a příběh.

AfroVltavska-52

Pamatuji si, že jsme měli mít vystoupení na Vyšehradě. Byly jsme všechny již převlečené v kostýmech, natěšené, oheň hořel, diváci čekali a nic se nedělo. Trošku poprchávalo a hlavní bubeník nechtěl vybalit buben. Vlhko bubnům obecně nedělá dobře.

Ptala jsem se naší učitelky afra, Lu Hawy, co se bude dít a kdy začneme. Ne, nešla se chlapů zeptat. Neukazovala na hodinky a nevyzývala je hlavou, aby vysvětlili, JESTLI se dnes vůbec bude tančit a kdy UŽ KONEČNĚ vybalej svoje dřevěné poklady a začneme.

Pokorně odpověděla: „To záleží na bubenících a já to neovlivním“ a zůstala ve vyčkávání

Páni! Málem jsem padla na zadek. Tak tohle je afro… Lu Hawa věděla, jaká je její ženská pozice, a plně ji respektovala.

Střih: Ze zvědavosti jsem zašla na afro hodinu jiné české tanečnice, která má za muže bubeníka z Afriky.

Hrál. Moc dobře. Ona nás pěkně vedla a předváděla sestavu, kterou nás chtěla naučit.

Krokovaly jsme za ní a najednou slyším apel. Á, změna pohybu. Připravuji se, chystám nohy na další figuru a vyrážím do jiného směru, jak jsme to trénovaly předtím. Ejhle, jsem sama a narážím do spolutanečnice.

Paní vedoucí dala sólistovi totiž rukou najevo, že apel neakceptuje a potřebuje krok ještě zopakovat.

Hraje. Tančíme. Apel. Měním krok. Zase sama. Bubeník je opět umlčen a pokorně se vrací k předešlému rytmu.

Tohle ne! Takhle ne! Ztrácím motivaci a zbytek hodiny protrpím. Je mi smutno. Koukám na mladého muže za bubnem a dominantní českou ženu před zrcadlem a vidím, že tady se role prohodily.

Vidím to, co pozoruji i na ulicích a v dopravních prostředcích

Naše západní kultura v boji za rovnoprávnost zapomíná, že polarity nemají být stejné, ale mají se doplňovat.

Nebo možná nemají, ale když se muž a žena nenaladí na spolupráci, často se do partnerství vkrádá soutěživot a snaha mít navrch.

Chceme to takhle?

Jaký tanec se tančí u nás doma a kdo bubnuje? Otázky bez správné odpovědi. Otázky, které mohou tazatele navést k uvědomění, jestli mu je v tomto stavu dobře.

Ať se nám dobře tančí a slyšíme rytmus, který bije ve frekvenci našeho srdce.

Tereza Kramerova
Dostala jsem do vínku dar vhledu do lidské mysli i do jasu dětské duše. Učím lidi pracovat se svojí myslí tak, aby ona sloužila jim a ne oni jí. Pomáhám také těhotným ženám nalézt důvěru v sebe, své tělo, dítě i vnitřní hlas. Podporuji rodiče, aby porozuměli svým dětem a žilo se jim spolu dobře. Má práce je mým posláním a mé poslání je mojí vášní. Můj příběh si přečtěte ZDE>>. O své poznání se ráda dělím. Napsala jsem pro vás ZDARMA eBooky: LÉKÁRNIČKA V HLAVĚ a BAREVNÝ DECH pro hladký porod. Pokud rádi aktivujete svoje nitro, stáhněte si některou z mých MEDITACÍ. EBook MYSTICKÝ POROD je k prohlédnutí ZDE>>. Pokud se chcete skamarádit se svým tělem, mohl by vás zajímat transformační online kurz MILUJI SVÉ TĚLO. A konečně pro ty, kteří rádi probouzejí svůj skrytý potenciál, mám jedinečnou techniku OBJEV SVÁ KŘÍDLA. Za objevný považuji i svůj PětiKlíč, který probouzí samoléčebný potenciál našeho těla. Hmotným ztělesněním mé lásky k práci s myslí je kniha s napínavým příběhem DÍVKA S HAVRANÍMI KŘÍDLY. Pro vědomé rodiče tu taky něco mám! Račte kouknout na KOMPAS PRO RODIČE.
Komentáře